>

Biz

Kurucular

YTÜ YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

113 yıllık inovasyon kültürü

Türkiye’nin en köklü üniversiteleri arasında yer alan ve 113 yıllık bir inovasyon kültürüne sahip olan Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, 2021 yıl sonu itibarıyla 11 fakülte ve 3 enstitüde yaklaşık 30.000 öğrenci eğitim görmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi, 2020 yılından itibaren 21. yüzyılın gerektirdiği atılımları gerçekleştirerek üniversite için yeni hedefler belirlemekte ve bu hedeflere ulaşmak için ilgili projeleri hızla uygulamaya koymaktadır. Bu bağlamda Türkiye’de Sıfır Atık Belgesi alan ilk üniversite olan YTÜ aynı zamanda engelsiz üniversite, sürdürülebilir kampüs, akıllı kampüs projeleri, temiz su ve temiz enerji kullanımına yönelik faaliyetleriyle de dikkat çekmektedir.

Ulusal ve uluslararası sahada görünürlüğünü dünya standartlarında ölçülür başarılarla artıran YTÜ, burs imkânlarıyla öğrencileri, yayın teşvik politikalarıyla da akademisyenleri desteklemektedir. Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğündeki proje türlerinin çeşitlendirilmesi ve enstitülerde gerçekleştirilen tez çalışmalarının nitelik ve nicelik açısından geliştirilmesi amacıyla hem özendirici hem de kolaylaştırıcı tavrını ödün vermeden sürdürmeye devam etmektedir. 2021 Aralık ayında YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre “Araştırma Üniversiteleri” listesinde A1 grubunda Türkiye’nin en iyi beşinci araştırma üniversitesi olan Yıldız Teknik Üniversitesi, 2003 yılında kurulan Teknopark ile de son üç yılın “En Başarılı Teknopark” ödülünün sahibi olmuştur.

YTÜ YILDIZ TEKNOPARK

Yeni fikirlere değer katan teknoloji üssü

Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından 2003 yılında temelleri atılan, 2009 yılında ise Davutpaşa Kampüsü’nde hayata geçirilen YTÜ Yıldız Teknopark, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde üç yıl art arda birinciliğini koruyarak alanında lider olmaya devam etmektedir. 21. yüzyılın girişimci üniversite modeli doğrultusunda Yıldız Teknik Üniversitesinin teknoloji geliştirme bölgesinde hizmetlerine devam eden YTÜ Yıldız Teknopark, 20 yıla yakın süredir yeni fikirleri katma değerli çıktılara dönüştürmektedir. Sürdürülebilir gelişim ilkesi doğrultusunda büyümeye devam eden YTÜ Yıldız Teknopark, 2014 yılı sonunda faaliyete başlayan 23.500 m2’lik İkitelli Yerleşkesinin de hizmete girmesiyle birlikte bugün 148 bin m2’lik Ar-Ge ofis alanında hizmet vermektedir. YTÜ Yıldız Teknopark, Türkiye’nin 2023 hedeflerini desteklemek üzere ulusal Ar-Ge ve yenilik altyapısını güçlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürürken bir yandan da üniversite-sanayi iş birliğinde sürdürülebilirliği sağlamak adına ileri teknolojiye ve yüksek standartlara sahip üretken bir teknoloji merkezi olmak için faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmektedir. Yapay zekâ ve yazılım alanında da birbirinden önemli girişimlere ev sahipliği yapan YTÜ Yıldız Teknopark, bu alanlarda ödül kazanan firmalarına tam destek vermektedir.

YTÜ Yıldız Teknopark, bu iki alanın yanı sıra telekomünikasyon, elektronik, ilaç, kimya, havacılık, sağlık, enerji, savunma sanayi, inşaat, gıda gibi birçok sektörde 140’ı kuluçka girişimi olmak üzere 500’e yakın firma ve 8.000’den fazla nitelikli Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapmaktadır.

YTÜ VAKFI

YTÜ’nün arkasındaki iyilik hareketi

YTÜ Vakfı, Yıldız Teknik Üniversitesinin gelişmesi, verimliliğinin artması, eğitim ve öğretim düzeyinin yükseltilmesi, mali kaynaklarının güçlendirilmesi, öğretim elemanlarının sorunlarının giderilmesi ve bunların yanı sıra mezunlarının iş birlikleri ile yardım ve desteklerini sağlayacak girişimlerde bulunulması amacıyla 1983 tarihinde kuruldu. YTÜ Vakfı YTÜ öğretim elemanları ile öğrencilerinin yurt içinde ve dışında yapacakları uzmanlık ve araştırma çalışmalarını desteklemek, teknik, teknolojik ve ekonomik konularda yaptıkları araştırmalar, buluşlar ile ülke ve insanlık yararına hizmet edenleri teşvik etmek ve ödüllendirmek adına üniversite yönetimi ile yakın bir iş birliği içinde çalışmalarını sürdürmektedir. Vakıf, her yıl öğrenim için maddi olanaklardan yoksun yetenekli 1.000’den fazla Türk öğrenciye burs vermekte ve yurt içinde ve dışında yatılı ve yatısız öğrenim yapmalarını sağlamaktadır.

KADROMUZ

 

ÖZLEM ÜLKER GÜNAL
Genel Koordinatör ve Okul Müdürü

 

KEZBAN KÖSE SAMATLI
Müdür Yardımcısı ve IBPYP Koordinatörü

 

DEMİR SİPAHİ
Müdür Yardımcısı

 

AYÇA ŞENÇAĞ
Okul Rehber Öğretmen ve Psikolojik Danışmanı

 

DEMET APAYDIN
Sınıf Öğretmeni

 

SEMA NUR KOÇ
İngilizce Öğretmeni

 

ECE ÖZTÜRK COŞGUN
Okul Öncesi Öğretmeni

 

KÜBRA SEZGİ
Sınıf Öğretmeni

 

NURAY GÜNEŞ
İngilizce Öğretmeni ve İngilizce Eğitim Lideri

 

ŞEVVAL ÇİÇEK DERECİK
Okul Öncesi Öğretmeni

 

BETÜL KARAPIÇAK
İngilizce Öğretmeni

 

SUAT DAĞ
Sınıf Öğretmeni

 

EMRAH YOZ
İngilizce Öğretmeni

 

MELİHA DİNÇER
İngilizce Öğretmeni

 

İPEK EMİN
Okul Öncesi Öğretmeni

 

YERAZ OPAN
İngilizce Öğretmeni

 

MURAT ÖZKAN
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve Eğitim Teknolojileri Lideri

 

SERA İYONA ASİĞİĞAN
Bilim Öğretmeni

 

ELİF İZİBELLİ
Müzik Öğretmeni

 

NİLGÜN PAMUK ERGİN
Program Geliştirme ve Ölçme Değerlendirme Uzmanı

 

ARZU AL
Görsel Sanatlar Öğretmeni

 

TÜLAY SAĞLAM
Kütüphane Öğretmeni

 

BARIŞ BOZKURT
Beden Eğitimi ve Sağlık Öğretmenİ

 

YEŞİM KARTAL
Anasınıfı Yardımcı Öğretmeni

Kurucumuzun Mesajı

Geleceğin yıldızları bizim çocuklarımız olacak!

Değerli Velilerimiz ve Öğretmenlerimiz,

Okul öncesi eğitim, ilk, orta ve daha sonraki aşamada lise eğitimi de verecek Yıldız Teknik Üniversitesi Okulları projesini hayata geçirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum.

Heyecanım, tarifsiz çok büyük.

Sadece bir okul kurmadık çünkü. Üniversitemizin 112 yıllık köklü tarihi üzerine bugün, eğitim ekosisteminde, proaktif yaklaşımı benimseyen bir bakış açısıyla yeni bir gelecek inşa etmek için yola koyulduk.

Daha iyi bir gelecek, daha yaşanabilir bir dünya hayalimiz var.

Bu doğa dostu kampüste başarıyla sürdürdüğümüz, yaparak öğrenme temelli eğitim ile şimdi de geleceğimiz olan çocuklarımızı tanıştıracağız. Öncelikli hedefimiz, çocuklarımızı donanımlı iyi insanlar olarak hayata hazırlamak. İyi bir evlat, iyi bir arkadaş, iyi bir birey.

Çocuklarımızı, kendine iyi bakan, ailesine, topluma iyi bakan, dünyaya ve geleceğe iyilikle bakan insanlar olarak yetiştireceğiz. Bizim çocuklarımız, öz düzenleme becerileri yüksek, kendini ve hedeflerini bilen, çözüm odaklı, stratejik düşünebilen, dünyaya karşı sorumlu, topluma karşı duyarlı, iş birliğine açık iyi insanlar olacaklar…

Onları hem bir takım oyuncusu hem de bir lider olarak yetiştireceğiz. Çocuklarımız burada, çocukluklarını en iyi şekilde yaşarken bilgi ve becerilerini geliştirecekler.

Geleceği inşa edecek iyi insanları, yarının yıldızlarını, YTÜ Okullarında yetiştireceğiz.

Sizi de bu hayalin bir parçası olmaya davet ediyorum.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Tamer Yılmaz
YTÜ Okulları Kurucusu
YTÜ Rektörü
YTÜ Vakfı Başkanı

Amaç Bildirgemiz

Çevresel, ekonomik ve sosyal olarak hızla değişen dünyada toplumların sürdürülebilir esenliği için sorumlu, duyarlı, ilişkilerini yönetebilen ve kendini bilen çok yönlü bireyler olarak, etik ve estetik özellikler taşıyan bir akademik üretkenlikle geleceği tasarlayabilen, uluslararası açık görüşlülüğe sahip, girişimci ve yaşam boyu öğrenen lider bireyler yetiştirmek.

Vizyonumuz

Bireysel ve toplumsal farkındalığı gelişmiş, geleceği tasarlayan bireyler yetiştirmek. 

Okul Müdürümüzün Mesajı

İyi bir çocukluk, iyi bir gelecek!

Kıymetli Veliler,

Gelecek ile bir görüşme yapmak isterdim öğretmen olarak.

Bak derdim göğsümü gere gere, ne güzel çocuklar yürüyor sana doğru. Kendini bilen ve çevresine iyi bakan çocuklar.

Bir yanına bilgi, bir yanına beceri, bir yanına da kalbini koyarak yaşamı dengede tutabilen çocuklar…

112 yıl önce kurulmuş bir üniversitede ilkokula başlayan çocuklar.

Çocukluk yıllarının kıymetini anlatırdım biraz. Ardından güvendesin derdim.

Bizim çocuklar hazırlık yapıyorlar. Öğrenme topluluğumuzun bir parçası olan öğretmenlerimiz ve velilerimiz de burada, onların daima yanında.

Hep birlikte sizin için, geleceğimiz için el ele verdik, derdim.

Yıldız Teknik Üniversitesi Okulları olarak; çevresel, ekonomik ve sosyal alanlarda hızla değişen dünyada çocuklarımızın bugünkü iyi hallerinin geleceğimizin esenliği olacağını biliyoruz. Eğitim felsefemizi oluştururken de bu gerçekliği en merkeze aldık.

Bu sebeple dünyanın en gerçek okullarından birine hoş geldiniz.

Sevgilerimle,

Özlem Ülker Günal

YTÜ Okulları Genel Koordinatörü ve Kurucu Okul Müdürü

Yıldız Değerler

Deneyim

YTÜ Okulları, öğrencilerinin iddialı bir akademik içerik ile performanslarını üst düzeye çıkaracak gerçek deneyim ortamları oluşturur.

Dönüşüm

YTÜ Okulları, öğrencilerinin 21. yüzyıl becerilerinin geleceğin teknolojisi içinde ayırt edici insani yeterliklere dönüşümüne ev sahipliği yapar.

Bilgelik

YTÜ Okulları, öğrencilerini açık görüşlü ve çok yönlü gelişimleri ile hayalini kurduğumuz adil bir dünyada proaktif birer ruh olarak etkinleştirir.

Liderlik

YTÜ Okulları, öğrencilerinin tutkularını keşfetmelerine yardımcı olur, onları bulundukları toplumda ve dünyada liderlik görevi alarak sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak üzere hazırlar.

Esenlik

YTÜ Okulları, öğrencilerini bugünkü dengeli ve sağlıklı kimlikleri ile gelecekteki esenliğimizin birer mimarı olarak yetiştirir.

Eğitimin Yıldız Elementleri

YTÜ Okullarının benimsemiş olduğu eğitim felsefesi Eğitimin Yıldız Elementleri ile tanımlanır. YTÜ Okulları olarak biz, öğrencilerimizin yaşam boyu sahip olması hedefi ile belirlemiş olduğumuz bu elementleri akademik kimliğimizin yapı taşı ve destekleyicisi olarak görürüz.

Dönüştürücü Yeterlikler

Yıldızlı çocuklarımızın, kendini bilen, sorumlu, duyarlı, bağımsız ve irade sahibi bireyler olacaklarına eminiz. Onlar kişisel, ailesel, bölgesel, ulusal ve küresel duyarlılıklarını dijital dünyalarda da ortaya koyabilen dünya vatandaşı liderler olarak yetişecekler. Fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı olan bu çocuklar zorluklara karşı dirençli, bağ kurabilen ve ilişkileri yönetebilen yapıdadırlar.

Bilgelik

Yıldızlı çocuklar, insani değerlerle taçlandırdığı etik anlayışını, güzel bakabilmeyi ve güzeli görebilmeyi sağlayan estetikle birleştirir. Bu bakış açısı esnekliği geliştirirken kabulü kolaylaştırır. Başkalarının da haklı olabildiğini bilen, kapsayıcı ve açık görüşlü çocuklarımız, hayalini kurduğumuz daha adil bir dünya düzeninin oluşması için aynı zamanda birer gönüllüdür.

Bilgi, Beceri, Tutum ve Değerler

Bilgi, çocuklarımız için geleceğin yapı taşı olmakla birlikte, beceri gelişimini desteklerken tutum ve değerlerle anlam kazanır. Öğrenciler düşünme, iletişim, iş birliği becerilerinin yanı sıra organizasyonel ve sosyal beceriler ile derinleştirilmiş uygulamalarla proje odaklı bir yaklaşım içinde deneyimsel bir öğrenme yolculuğunun baş rolü olurlar.

Yaşam Boyu Öğrenme

Sürdürülebilir liderlik, eylem, öngörü ve dönüşümlü düşünme becerisiyle yaşam boyu öğrenme deneyimidir. Bu deneyim öğrenmeyi öğrenme ortamı içinde yer alan çocuklarımızın değer inşa eden, problemlere çözüm arayan, toplumsal sorunlara duyarlı inovatif girişimciler olarak yetişmelerini destekler. İçinde hiç sönmeyen bir öğrenme tutkusu olan çocuklarımız, güçlü birer proje üreticisi, lideri ve uygulayıcısı olarak toplumsal dönüşüme katkı sağlarlar.